Gündüz Hizmet Merkezi Rehberi


Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Engelli bireylere yönelik Gündüz Hizmet Merkezi Rehberi hazırlanmış olup, bu merkezde verilecek hizmetlerin rehberde yer alan kriterler dikkate alınarak verilmesi böylece hizmetlerin standartlaştırılması ve yeni açılacak merkezlere yol gösterici olması hedeflenmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; engelli bireyler ve ailelerinin güçlendirilmesi, yaşam standartlarının iyileştirilmesi amacıyla çalışmaların devam ettiği vurgulanmıştır. Bu kapsamda engelli vatandaşların ihtiyaç duyduğu bakım hizmetlerinin yanında kendine güvenen, üreten ve bağımsız olarak hayatlarını sürdüren kişiler haline gelebilmesi konusunda gündüz hizmet merkezlerin çok önemli olduğu vurgu yapılmıştır. Gündüz hizmet merkezlerinde engelli bireylerin yaşam kalitesinin artırılması ve sosyal hayata aktif katılımlarına katkı sağlanması amacıyla engelli bireyler ile ailelerine eğitim, rehberlik ve danışmanlık hizmeti, psikososyal rehabilitasyon, gündüz bakım ve rehabilitasyon gibi hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Bu hizmetlerden tam gün, yarım gün yada seanslı olarak diledikleri bir zaman dilimini seçerek yararlanabilirler.

Gündüz hizmet merkezi rehberi görüntülemek için buraya tıklayabilir, dilerseniz Bakanlığın web sitesinden de erişebilirsiniz.