Huzurevi Fiyatları

Huzurevi fiyatları her yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yayınladığı Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliği’ne göre İl Vali’sinin başkanlığında İl Müdürü, Büyükşehir Belediyesi, Defterdarlık, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ve il dahilindeki kuruluş kurucularının temsilcileri tarafında oluşturulan komisyon tarafından belirlenmektedir.

Özel Huzurevi Fiyatları

Özel Huzurevi fiyatları belirlenirken il geçinme endeksi ile toptan eşya fiyat endekslerindeki artış oranları esas olmak üzere, sosyo-ekonomik koşullar, personel, beslenme, kira, ısıtma, onarım, diğer giderler dikkate alınarak kurul tarafından taban ve tavan fiyatlar belirlenir. Bu hesaplanan fiyatlara özel huzurevleri kar oranını da eklenmektedir. 2024 yılı için İstanbul huzurevi fiyatları taban fiyatı 7.500TL + KDV, tavan fiyat ise 65.812,00 TL + KDV olarak tespit edilmiştir. Bu fiyatlar illere göre değişiklik göstermektedir.

Özel Huzurevi fiyatları belirlenirken, tek kişilik oda / çok kişilik oda olması, konaklayacak olanın bakım ihtiyaçları, sağlık durumu ve huzurevi/bakımevi bünyesinde sunulan hizmetlere göre değişmektedir. Bünyesinde hem huzurevi hem de yaşlı bakım merkezi bulunan kuruluşlarda, her iki bölüm için de farklı fiyatlar söz konusu olabilir.

Özel huzurevi fiyatlarına baktığımızda; kamuya, vakıflara yada belediyelere ait olan huzurevilerine göre fiyatları daha yüksektir. Hiç kuşkusuz bunun nedenleri arasında hizmet verilen binanın fiziksel durumundan tutunda, sağlık hizmetlerinin çeşitliliği ve verilen hizmetlerin farklılığı huzurevi fiyatlarını yukarı yönlü değiştirmektedir. Huzurevlerinde fiyatlara oda, yatak, yemek, temizlik, güvenlik ve sağlık bakımı giderleri başta olmak üzere sunulan sosyal aktiviteler ve eğlenceler fiyatlara dahildir.

Devlet Huzurevi fiyatları da gene bakanlık tarafından belirlenmektedir.Ekonomik gücü yeterli olup da, sosyal yoksunluk içinde bulunan yaşlılardan ücret alınmaktadır. Alınan ücretler özel huzurevleriyle kıyaslandıklarında cüzi kalmaktadır. Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayan, sosyal güvenlik kuruluşlarından emekli, dul ve yetim aylığı almayan, yapılan araştırmalar sonucunda adına kayıtlı menkul ve gayrimenkulu bulunmadığı ya da adına kayıtlı gayrimenkulu olup da, sağladığı gelirle yaşamını sürdüremeyeceği tespit edilen ve kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olup da, yükümlülerin ekonomik gücünün yeterli olmadığı saptanan yaşlılar ücretsiz olarak devlet huzurevlerinde kalabilmektedir.

Devlet Huzurevi Fiyatları ve Kabul Şartları

Devlete bağlı huzurevlerinde kalmak isteyen yaşlılarımızın rahat edebileceği ve huzur bulabileceği bir yer arayışı hep olmaktadır. Gerek huzurevinin özellikleri, gerekse de müracaat eden kişinin ihtiyaçları göz önüne alındığında hangi huzurevinin o kişiye uygun olduğu tespit etmek gerekir. Yönetmeliğine göre huzurevleri 3 başlıkta incelenmektedir. Bunlar; Huzurevi, Yaşlı Bakım Merkezi, Rehabilitasyon Merkezleri dir. Huzurevi ihtiyacı olan bireyler bu başlıklara göre taleplerini kaşılayabilirler. Sitemizde yer alan filtre bölümünü kullanarak ihtiyacınız olan huzurevi ve yaşlı bakım rehabilitasyon merkezlerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Devlet Huzurevi Kabul Şartları

Başvuru Merciileri
-Mahaldeki Huzurevi ve/veya Merkez Müdürlüğüne,
-İlçe Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne
-İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne,
-Genel Müdürlüğe bir dilekçe ile başvuruda bulunabilir.

Mülki idare amirleri, muhtarlar, kolluk kuvvetleri, belediye başkanlıkları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlar tarafından il müdürlüklerine bildirilen acil durumdaki yaşlılar için, kabul süreci başlatılır. Ayrıca basın yayın organlarındaki haberler de bildirim olarak kabul edilmektedir.

Huzurvi Kabul Şartları
-60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak
-Kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmamak yeme, içme, banyo, tuvalet ve bunun gibi günlük yaşam etkinliklerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olmak
-Ruh sağlığı yerinde olmak,
-Bulaşıcı hastalığı olmamak
-Uyuşturucu madde yada alkol bağımlısı olmamak
-Sosyal ve/veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olmak.

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri Kabul Şartları
-60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak
-Bedensel ve zihinsel gerilemeleri nedeniyle süreli ya da sürekli olarak özel ilgi, desteğe, korunmaya ve rehabilitasyona gereksinimi olmak
-Ruh sağlığı yerinde olmak
-Bulaşıcı hastalığı olmamak
-Uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmamak
-Sosyal ve/veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olmak.

Düzenlenmesi gereken belgeler
-T.C. Kimlik Numarası beyanı
-Gelir durumunu gösterir belge örnekleri
-Sağlık raporu
-Sosyal çalışmacı tarafından düzenlenecek sosyal inceleme raporu
-İl müdürlüğünce düzenlenecek yoksulluk belgesi.

Not: Sağlık raporunun karar bölümünde; “Huzurevine girmesinde sakınca yoktur” ya da “Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde bakım görmesinde sakınca yoktur” ibaresi yer almalıdır.
Sosyal inceleme raporu ve düzenlenen diğer belgeler ile birlikte değerlendirilen yaşlı kabul edilir, sıraya alınır ya da reddedilir. Kabulü uygun görülen yaşlının dosyası, yaşlının cinsiyeti, kalmak istediği oda tipi ve başvuru tarihi itibarıyla sıraya konulur. Sırası gelen yaşlıya çağrı yapılır. Çağrıya icabet etmeyen yaşlıya son çağrı yapılır. Gelmemesi durumunda dosya işlemden kaldırılır.

Devlet Huzurevi Fiyatları

-Devlet huzurevleri fiyatları oda, yatak, yemek ve bakım giderlerini kapsamaktadır.
-Sosyal inceleme raporuna bakılarak bakmakla yükümlü kimsesi olmayan, sosyal güvenlik kuruluşlarından emekli,dul ve yetim aylığı almayan, adına kayıtlı menkul-gayrimenkulü bulunmayan ya da adına kayıtlı gayrimenkulü olup da, sağladığı gelirle yaşamını sürdüremeyeceğinin saptanması sonucunda yoksulluk belgesi düzenlenen yaşlılar ile kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olup da, yükümlülerin ekonomik gücünün yeterli olmadığı saptanan yaşlılar ücretsiz olarak huzurevinde kalırlar.
-1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun uyarınca aylık bağlanan kişiler, bu gelirlerinden başka hiçbir yerden geliri olmadığını belgelemesi durumunda, varsa eşleri ile birlikte ücretsiz kabul edilir.
-Ekonomik gücü yeterli olup da, sosyal yoksunluk içinde bulunan yaşlılar ise ücretli olarak kabul edilir.


Huzurevi Fiyatları Tesis Özellikleri

Yemekhane Dinlenme Salonu Bahçe Teras Hobi Salonları Asansör Sosyal Faaliyetler Beceri Kursları Gündüzlü Yatılı Ücretsiz Bakım Hizmeti (Devlet Destekli)

Huzurevi Fiyatları Oda Özellikleri

Banyo-WC TV Telefon Klima Petek Mini Buzdolabı

Huzurevi Fiyatları Sağlık Hizmetleri

 • Doktor Hizmeti
 • Hemşire Hizmeti
 • Hastane Sonrası Özel Bakım Ünitesi
 • Fizyoterapi
 • Onkolojik Hasta Bakım Hizmetleri
 • Alzheimer, Demans, Parkinsonlu Hastalara Bakım Hizmetleri
 • Kişisel Bakım Hizmetleri
 • Geriatrik Bakım Hizmetleri
 • Felçli Hasta Bakımı
 • Palyatif Bakım Hizmetleri
 • Rehabilitasyon
 • Psikoterapi
 • Evde Bakım Hizmeti

Huzurevi Fiyatları Engel Grubu

 • Ruhsal
 • Bedensel
 • Zihinsel

Huzurevi Fiyatları İletişim Bilgileri

Huzurevi Fiyatları Nerededir?

Diğer Huzurevleri

3 Responses

 1. B***D*** dedi ki:

  Özel huzurvlerinde fiyatlar almış olduğunuz hizmet kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle yapılacak karşılaştırmalarda bu nitelikler göz önünde bulundurulmalıdır.

 2. Ergün Özgünç dedi ki:

  Sayın yetkili. Devlet huzuevrinde
  şöyle bşir fiyat gördüm. ama aylık mı günlük fiyatlar mıdırn anlayamadım.

  Süit tek kişilik oda. ilk 6 ay 387- 535 sonra ki aylarda değişim göstereceğini yazıyor.

  Öğernmek istediğimi 387 tl. günlük olup 387 x = 11,610 aylık fiyatmıdır?

  • Huzur Evi dedi ki:

   Merhaba,

   Huzurevlerim.com Türkiye’de faaliyet gösteren huzurevleri hakkında bilgi veren rehber sitedir. Başvuru, fiyat ve diğer bilgiler için sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak tesis ile doğrudan iletişime geçiniz.

   Saygılarımızla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir